XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu ya da XML desteği, bir e-ticaret sitesine ait ürün bilgilerinin, stok bilgilerinin, sipariş ya da üye bilgilerinin XML haline çevrilerek diğer e-ticaret sitesine aktarılmasıdır. XML entegrasyonu tedarikçi, satıcı ve satış platformu olarak bu üçlü yapının olduğu süreçlerde işe yarayan bir teknolojidir. XML desteği veriye göre saatlik, günlük ya da haftalık olarak planlanabilmektedir.

xml-entegrasyonu

XML desteği tedarikçinizin size vermiş olduğu ürün bilgilerini sanki kendi ürünleriniz gibi e-ticaret sitenizde sergilemenizi sağlar. Tedarikçiniz ürünlerin fiyatlarında ya da stoklarında bir güncelleme yaptığında sizin sergilemiş olduğunuz sitede de güncelleme olur.

XML entegrasyonunda veriler birkaç şekilde sunulmaktadır.

  1. XML dosyası site üzerinden bir link ile yayınlanır. Günün belirli saatlerinde kayıtlardan oluşmaktadır. Tedarikçi firmalar genellikle sunuculara fazla yük olmaması için bu yöntemi kullanmaktadırlar. Örneğin www.tedarikci.com/urunler.xml
  2. XML dosyası karşı taraftan istek geldiği zaman oluşturulabilir.
  3. Web IP’leri ya da web servisleri kullanılarak dinamik olarak talep geldiğinde teker teker sunulmasıdır.

XML desteğinde en önemli olan nokta ürün fiyat ve stoklarıdır. Bu bilgilerin değişkenliğine göre günde kaç kere güncelleme yapılacağı belirlenmektedir.

XML Entegrasyonunun Avantajları

  • XML desteği ile stok tutmak zorunda olmadığınız için maliyetleriniz çok az olacaktır. E-ticarette depo ve ürün stoklama masrafları en yüksek maliyetli olanlardır.
  • Farklı bir sitede var olan ürünleri kendi sitenizde satışa sunabilir, üzerine kendi fiyatlarını ekleyebilirsiniz.

xml-entegrasyonu

XML Entegrasyonunun Dezavantajları

  • Ürün tedarikçisi güvenilir olmalıdır. Ürün fiyatlarında ya da stoklarında olan yanlışlıklar sonucunda müşterilerinizin size olan güveni sarsılabilir. Örneğin müşteriniz 6 -7 tane aynı üründen sipariş vermek istedi. Ürünler stokta var olarak görünüyor ancak stok bilgisi yanlışsa ve elinizde o kadar ürün yoksa hem müşteri güvenini kaybetmiş olursunuz hem de potansiyel geliri kaybetmiş olursunuz.
  • Ürünlerinizi tedarikçiden aldığınızda satış üzerinden sizden komisyon alacaktır. Bu nedenle ürünleri satabileceğiniz optimum değerden daha pahalıya satıcaksınız demektir. Kendi deponuz olsa ve stoklar ile de kendiniz uğraşıyor olsanız ürünlerin fiyatlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz çünkü komisyon vermeyeceksiniz. Fiyatları kendinize göre ayarlayıp düşük tuttuğunuzda da rekabette biraz daha öne geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir