Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Web Barındırma (Hosting) Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
web-barindirma

Web Barındırma (Hosting) Nedir?

Web siteleri birer yazılımdır. Tüm yazılımlarda olduğu gibi, web sitelerinin de yayın yapabilmeleri için bir bilgisayar üzerine kurulu olmaları gerekir. Web barındırma, web sitelerinin kurulacağı bilgisayarın üzerinde o siteye ait bir alanın tahsis edilmesi işlemidir. Tabi bu şekilde tanımlandığında bunu kendi bilgisayarlarımızdan neden yapamadığımız sorusu ortaya çıkar. Bunun cevabı aslında oldukça basittir. Kişisel bilgisayarlarımız sürekli açık olamaz ve kapasiteleri bu yayını yapmaya uygun değildir. Ayrıca, sahip olduğumuz konvansiyonel internet bağlantılar aynı anda birkaç kişiye dahi yayın yapamazlar. Tüm bu nedenlerden dolayı, kendi sınırlı imkanlarımızla web barındırma yapabilmemiz mümkün değildir.

web-barindirma

Web Barındırma ( Hosting ) Bilgisayarları

Hosting işlemleri, özel donanımlar ile yapılır. Kullanılan bilgisayarlardan, sahip olunan ağın bant genişliğine kadar her unsur endüstri standartlarındadır. Web barındırma yapılan her bilgisayar yüzlerce siteyi yayımlayabilecek güce sahiptir ki, bu tür bir makinenin bu işlemler dışında kullanılması söz konusu değildir. Kaldı ki, hosting hizmeti verilen makineler son kullanıcıların pek rastlamadığı mimariye sahip makinalardır. Veri merkezi ismi verilen özel ortamlarda barındırılan makineler, 7 gün 24 saat canlı olarak izlenir ve her türlü olaya derhal müdahale edilir. Veri merkezlerinin binlerce megabit gücünde internet hatları söz konusu olduğundan, her bilgisayarın aynı anda yüzlerce kullanıcıya yayın yapabilmesi de mümkündür.

Ancak hosting farklı seviyelerde sunulan bir hizmettir. Satın alacağınız web barındırma hizmetinin ihtiyaçlarınızla örtüştüğünden emin olmanız gerekir. Öyle ki, paylaşımlı web barındırma olarak tanımlanan hizmet genel olarak en ucuz hizmet olmakla birlikte, bahsettiğimiz makinelerin kapasitelerinin en çok %1 kadarının kullanılmasına izin verir. Yani, web sunucusunun tüm sistem kaynakları ve veri trafik genliği o sunucu üzerinde kurulu olan diğer sitelerle paylaştırılır. Bu durumda yüksek trafiği olan sitelerin ihtiyaç duyacakları sistem kaynaklarına erişmeme gibi sorunlar yaşamaları kuvvetle muhtemelken, paylaşımlı web sunucuları genellikle yavaştır.

web-barindirma-hosting

Eğer e-ticaret gibi olabildiğince çok kullanıcıyı sitenize çekmek istediğiniz bir iş yapıyorsanız, paylaşımlı web sunucuları ihtiyaçlarınızı karşılamaya uygun değildir. Bunun için e-ticarete özel geliştirilmiş sistemler kullanmalısınız ki, sektörde bunun için özel olarak tasarlanmış web barındırma hizmeti yer almaz. Bir sunucu satın almak ve onu doğru biçimde yapılandırıp, sürekli izlemek durumunda kalırsınız ki, bu oldukça ciddi bir maliyet olacaktır. Tabii dilerseniz Kobisi sistemine dahil olup, e-ticaret yazılımı ile birlikte tüm web barındırma hizmetlerine en yüksek niteliklerle sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir