Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Web Sunucusu (Web Server) Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
web-sunucu

Web Sunucusu (Web Server) Nedir?

İnternet siteleri hangi özelliğe sahip olursa olsun, kullanıcılara yayın yapabilmek için kaydedilecek ortama ihtiyaç duyarlar. Sitelerin çalışma prensibi uyarınca, bir bilgisayarda kayıtlı bulunan siteye kullanıcıların cihazları bağlanır ve sitenin içeriğini görüntüler. Bunun mümkün olabilmesi için sitenin kurulu olduğu bilgisayarın sürekli erişilebilir bir yapıya sahip olması ve internet omurgasına sürekli bağlı olması gerekir. Bu bağlantıyı sağlayan özel üretilmiş bilgisayarlara web sunucusu denir. Web sunucuları yalnızca internet sitelerini yayınlama işlevi görmemekte, günümüzde veri depolama için de yoğun biçimde kullanılmaktadır. Cloud drive olarak bilinen ortamlar da birer web sunucusudur ancak verilerini yalnızca verinin sahibi olan kullanıcılarla paylaşırlar.

Server olarak çalışabilecek makinelerin özellikleri, geleneksel bilgisayarlardan oldukça farklıdır. Bu makineler hiç kapanmayarak yıllarca çalışabilme niteliğine sahiptir. Anlık işlem kapasiteleri de aynı şekilde hemen her kişisel bilgisayardan çok fazladır. Tabii bu bilgisayarların bir ekranı ve giriş arabirimi de bulunmaz. Web sunucularının konuşlandığı veri merkezinde binlerce web sunucusu olabilir ve bu sunucular özel ağ yapılanmaları ile barındırılırlar. Veri merkezlerinin toplam veri iletim kapasitesi, veri merkezinde kurulu makinelere paylaştırılır. Bunun için de bütün makinelerin bağlı olduğu bir omurga inşa edilir. Bu omurga web sunucularını internete ulaştırırken, aynı zamanda güvenliklerini de sağlar ve web sunucularının tüm yönetim işlevleri bu yapı üzerinden gerçekleştirilir.

web-sunucu

Hosting ve Sunucu Farkı

Web sitesi sahipleri, sunucu kiralama ve paylaşımlı hosting kullanma noktasında karar vermek durumundadır ki, bu kararı vermek oldukça zor olabilir. Zira paylaşımlı hosting ile sunucu kiralama arasında ciddi fiyat farklarının yanı sıra aynı oranda nitelik farkı söz konusudur. Bir web sunucusu, paylaşımlı hostinglerin herhangi birisine göre 10-20 kat daha güçlüdür. Çok kullanıcının ziyaret ettiği bir web sitesine sahipseniz, büyük ihtimalle web sunucusu kullanmak durumunda kalırsınız. Çünkü paylaşımlı hostinglerde sitenize bağlanacak kullanıcı sayısı dahi sınırlıdır. Örneğin bir e-ticaret platformuna 10’dan fazla bağlantı yapıldığında, paylaşımlı hosting limitleri devreye girerken, web sunucusu kullanıyorsanız ve sunucu bütünüyle size aitse, sahip olduğunuz kaynakların tamamı size ait olacağından herhangi bir limit olmayacaktır.

Ancak, bu durumda sunucunun yapılandırmasını da siz yapmak durumunda kalırsınız ki, web sunucuları veri merkezleri tarafından izlenmez ve herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Bu da ciddi bir yükü ifade edecektir ve aynı zamanda bir maliyet unsurudur. En az sunucunun kira bedeli kadar yönetim fonksiyonları için maliyete katlanmanız gerekir ki, bu miktar günümüz koşullarında en az 100$ civarındadır. Tabii Kobisi, e-ticaret platformu sahiplerini bu sorunlardan bütünüyle kurtarır. Mükemmel biçimde yapılandırılmış makinelerden yüksek nitelikli web barındırma hizmeti, Kobisi e-ticaret sisteminin bir bileşenidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir