veritabani

Veritabanı (Database) Nedir?

Veritabanı ( Database ), yazılımlar, statik sayfalar, tablolar, görseller ve değişkenler ile çalışan sistemlerdir. Örneğin, bir fatura yazdırma yazılımında, fatura zemini, görselleri ve şirketin bilgileri birer sabit iken, müşteri bilgileri, ürün sayısı, birim fiyatı, toplam tutar vergiler gibi bilgiler değişkendir. Aynı şekilde bir e-ticaret sitesinde yer alan ürünlerin kayıt edileceği altyapı bir sabit iken, içeriye girilen her ürün bir değişkendir. Değişkenlerin yazılımların ana bileşeni olması söz konusu olmadığından, bu verilerin farklı bir kayıt biriminde bulunması gereklidir ki, bu sayede veri transfer hızı, güvenliği ve erişilebilirliği çok daha efektif hale gelir. İşte veri tabanı, değişkenlerin sabit verilerin üzerine nasıl yerleşeceğini gösteren bir harita ve kayıt birimidir.

veritabani

Bir web sitesi yazılımın kaynak kodlarını ana sunucu içerisinde yayımlarken, değişken verileri veritabanı üzerinde saklar. Böylece, yalnızca bu sistem üzerindeki bilgileri yedekleyerek veri güvenliği sağlanabildiği gibi, işlemi birden fazla sunucuda yaparak sistem kaynağı kullanımı da verimli hale getirilir. Ancak günümüzde web hosting hizmeti veren firmaların pek çoğu veritabanları için verimli sunucular kullanmamaktadırlar. Çok doğru bir firma ile çalışmıyorsanız, verim elde edebilmeniz pek kolay olmayacaktır. Bu nedenle, web sunucu konusunda çok iyi kaynakları referans almalı veya Kobisi sistemine dahil olarak, bu sorunu bütünüyle aşmalısınız.

Veritabanı Özellikleri

Veritabanı, bilgilerin kaynak kodlarını değil dinamik verilerini saklar. Sadece bu sistem yazılımın çalışması için yeterli olmayacağı gibi, kaynak kodlar da veritabanındaki verilere ihtiyaç duyacağından tek başına çalışmaz. Web tarayıcı veya yazılım açıldığında tüm bilgilerin yer aldığı veritabanı üzerinden veri çekmek durumundadır. Bu nedenle hem kaynak kodların, hem de veritabanının aynı anda mükemmel biçimde çalışması gerekir. Özellikle web sitelerinin çalışmasını etkileyen temel faktörlerden olan bu süreç, donanım ve yazılım destekleri ile mükemmelleştirilmelidir.

veritabani

Web sitelerinin ayarları ve dinamik içerik bilgilerinin yanı sıra, kullanıcı bilgileri, finansal bilgiler ve diğer tüm hassas veri de veritabanı üzerinde saklanır. Veritabanı kolaylıkla dışarıdan erişilebilir bir alan olmamakla birlikte, doğru yapılandırılmadığında tüm risklere açıktır. Eğer bir e-ticaret platformu sahibi iseniz, güvenlik özellikleri mükemmel biçimde tesis edilmemiş bir veritabanı sunucusu üzerinde risk altında olacağınızı unutmayınız. Kobisi e-ticret altyapısı, mükemmel güvenlik özelliklerinin yanı sıra yüksek erişilebilirlik oranı ile sizi bu sorunlarla muhatap olmaktan uzaklaştıracaktır. İhtiyaca en uygun çözümler için, Kobisi ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir