slider

Slider Nedir?

Slider, web sitelerine eklenen görsellerin çeşitli efektler ile geçiş yapmasıdır yani kayan resim anlamına gelmektedir. Web sitelerinde kayan resimler genellikle, kampanyaları, yeni gelen ürünü ya da reklamı ön plana çıkarmak için kullanılır. Kayan resimlerden herhangi birine tıklandığında o resim ile ilgili bölüme giriş yapılabilmektedir.

Web sitelerinde müşterilerin ilgilerini çekebilmek için dikkat çekici iyi tasarlanmış görseller kullanılmaktadır. Kayan görsel alanındaki görseller yapılarına göre otomatik olarak geçiş yapabileceği gibi kullanıcının da geçiş sağlayabileceği şekilde olabilmektedir. İnternet dünyasında milyonlarca tasarlanmış slider bulunmaktadır ancak en çok beğenilen kayan görsel tipleri genellikle en hızlı yüklenenler ve tasarım ile bütünleşenlerdir.

Kullanılan web sitelerinin resim için kısıtlı yerleri var ise bu görseller pratik bir uygulama olmaktadır. Örnek olarak Kobisi e-ticaret paketlerinde anasayfada görsel alanları bulunur ve öne çıkarmak istediğiniz görseli bu alanda kullanabilirsiniz. Müşterileriniz sitenizi ziyaret ettiğinde slider görselinize tıklayarak kolaylıkla ürün sayfasına ya da sizin istediğiniz herhangi bir sayfaya yönlenebilir.

slider

Slider Nasıl Yapılır?

Sliderın mobil uyumlu olması ön planda tutulmalıdır. Mobil sitenizde kayan resim olarak kullanılan görselin düzgün, işlevsel, göz yormayan ve kolay kullanımlı olması gerekir.

Kayan görsellerin yapısında genellikle HTML5, CSS, JS, jQuery ve PHP gibi yazılımlardan faydalanılır ancak bazı slider modelleri framework olarak yayınlanır. Bu framework kütüphaneleri indiren geliştiriciler kendilerine göre düzenleme yaparak yapılandırabilir. Sonucunda da istedikleri gibi bir kayan görsel ortaya çıkartabilirler.  Eğer CMS türlerinden biri kullanılmıyorsa, kayan resim oluşturmak için programlama dili bilinmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir