B2B nedir

B2B (Business to Business) Nedir?

B2B (Business to Business), işletmeden işletmeye yapılan e-ticaret modülüne verilen addır. “B2B”, bir işletme ile bireysel bir tüketici arasında ticaret yapmak yerine, iki işletme arasında olan ticareti ifade eder.

B2B pazarına otomobil imalatçıları bir örnek olarak verilebilir. Lastik, hortumlar, piller ve nihai ürün için gerekli olan elektronikler – aracın birleştirilebilmesi için – çoğu zaman ayrı şirketler tarafından üretilir ve sonrasında doğrudan otomobil üreticisine satılır. Bir şirketten bir otomobil satın aldığınızda, onlarca değil, yüzlerce işletme tarafından yaratılan parçaları satın alıyorsunuz demektir. Bu kadar çok küçük işlem, bir işletmeden-tüketime büyük bir satışa neden olduğundan, Business to Business şirketleri yüksek bir satış hacmiyle karşılaşma eğilimindedir.

b2b

E-Ticaret B2B’ye Ne Katar?

İnternet, işletmelerin ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinebilecekleri ve gelecekteki B2B işlemlerine zemin hazırlamaları için sağlam bir ortam sağlar. Şirket web siteleri, ilgili tarafların bir işletmenin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmalarını ve iletişim kurmalarını sağlar. Ürün tedarik eden web siteleri , işletmelerin aramış oldukları hizmetleri ve ürünleri satın almadan önce bilgi vererek satın alma süresinin başlamasına yardımcı olmaktadır.

B2B Pazarlama Stratejisi Nasıl Yapılır?

Tüm e-ticaret modellemelerinde farklı pazarlama taktikleri kullanılır, ancak reklam, tanıtım ve tanıtım yöntemleri aynıdır. Nihai müşteri bir firma ise, tüketici dergilerinde veya televizyon ve radyo gibi genel medyada reklamlar yaparak satışları arttırmak mümkün olmaz. Pazarlama için hedef kitlenizin geçtiği sokaklar ve caddeler örneğin, sanayi yayınları, iş dergileri, ticaret fuarları ve teknoloji fuarları daha uygun olacaktır. Pazarlama mesajı değer, hizmet ve güven üzerine kurulmalıdır.

B2B ve B2C Nasıl İlişkilendirilir?

Bir firma hem Business to Business hem de Business to Customer’ı aynı anda kullanabilir. Kitap & yayıncılık bunun için iyi bir örnektir. Yazarlar kitaplarını basımdan önce yayıncılarına pazarlarlar. Hem yazar hem de kitap yayıncısı B2B ilişkisinde olur. Yayıncı, kitapları basılmakta ve çevrimiçi olarak ve perakende satış mağazalarında kitapçılara pazarlamaktadır. Bu ilişki de Business to Business’dir. Bir başka örnek de gıda sektöründedir. Gıda ürünleri tüketicilere pazarlanır, ancak marketler tarafından satılır. Hem gıda üreticisinin hem de mağazanın promosyonları nihai tüketiciye yöneliktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir