Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
E-ticaret Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
e-ticaret

E-ticaret Nedir?

E-ticaret yani elektronik ticaret, ürün ve hizmetlerin internet siteleri, mobil siteler, ürün pazarlama özelliği bulunan sosyal medya platformları gibi ortamlar üzerinden satışının yapılması işlemidir. Dünya genelinde %45, Türkiye’de %30 kadar toplam perakende işlemleri elektronik ticaret platformlarında gerçekleşir, Hızlı erişim, uygun fiyat ve kolay ödeme gibi birçok avantajı sunmaktadır. Ve her geçen gün daha fazla kullanıcının ticari alışkanlıkları arasına girmektedir.

e-ticaret

Modern iletişim araçlarının Dünya’nın herhangi bir noktasından diğerine milisaniyeler içerisinde erişebiliyor olması, elbette ticari zemini de ciddi şekilde etkilemiş durumda. Dijital ödeme yöntemleri 20 yıl öncesine göre oldukça farklı boyutlara ulaşmış durumda ve neredeyse tüm para alışveriş işlemleri bankalar üzerinden dijital olarak yapılıyor. Bu durumda alışverişin dijital ortama kayıyor olması da normal olarak karşılanıyor. Amazon ve E-bay gibi platformların kısa zamanda dünyanın en büyük şirketlerinin arasına girmesi de bunun gelecekte çok farklı boyutlara ulaşabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Geleceğin Ticaret Ortamı

Çok uzak olmayan bir gelecekte, ticaret hacminin %80’inden fazlasının e-ticaret platformlarına taşınması bekleniyor. Hali hazırda e-ticaret platformlarından market alışverişi dahi yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda büyük bir kolaylık olarak tanımlanan e-ticaret platformlarının fiyat avantajı sağladığı da tartışılmaz bir gerçek.

Bir elektronik ticaret sitesine sahip olarak, ürün ve hizmetlerinizi yüksek maliyetleri bulunan fiziksel mağazalarda satmak ve sadece kendi müşteri kitlenize ulaştırmak zorunda değilsiniz. Fiziksel mağazaların bir çok maliyeti söz konusudur ki, e-ticaret siteleri stok yapmak isterlerse sadece bir depoya sahip olmaları yeterlidir. Pek çok e-ticaret sitesinin gerçek zamanlı satış politikalarına bağlı olarak stok tutmuyor olmasından dolayı böyle bir maliyeti dahi olmayacaktır. Mal veya hizmetin, üreticiden tüketiciye doğrudan ulaşabilmesi imkanı da yine elektronik ticaret ile mümkün olabilmektedir.

Örneğin, bir zeytin üreticisi ürünlerini pazarlamak için ciddi bir ağa ihtiyaç duyarken, kendi e-ticaret platformunu kurarak, ülkenin ve hatta dünyanın herhangi bir yerine ürünlerini kolayca pazarlayabilir. Hiçbir aracı söz konusu olmadığından, hem üretici hem de tüketici için oldukça çekici bir ticaret zeminidir.

Hemen Başlayın

Bir e-ticaret sitesine sahip olmak esasında oldukça meşakkatli bir süreçtir. Yazılımcılarınızla istediğiniz platformun kurulmasını sağlamak için aylar süren bir teknik geliştirme sürecine girişirsiniz. Bankalar ve uygun barındırma firmaları ile sitenizin barındırılması, güvenliği noktasında anlaşmalar yaparsınız. Sonucunda da akıl almaz maliyetlere katlanırsınız. Üstelik sahip olacağınız sitenin elektronik ticaret protokollerine tam olarak uygun olup olmayacağı da garanti edilemez.

e-ticaret

Oysa bu devasa sorunun üstesinden birkaç tıkla gelebilir, kullandığınız süre boyunca tüm hizmetler dahil olmak üzere bir e-ticaret platformuna sahip olabilirsiniz. KOBİSİ e-ticaret platformu size teknik açıdan mükemmel özelliklere sahip bir elektronik ticaret sitesini saatler içerisinde sunar. Size sadece ürünlerinizi girmek ve satışlarınızı sürdürmek kalır. KOBİSİ işinizi kolaylaştırır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir