Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
SMTP Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
smtp

SMTP Nedir?

İnternet üzerinden e-posta akışı esnasında arkada olan prosedür anlamına gelen Simple Mail  Transfer Protocol yani Basit Posta Aktarım Protokolünün kısaltmasına SMTP denir. 1980 yılların başında geliştirilmiş olan bir protokoldür. Günümüz koşullarında en popüler e-posta kullanım protokolü olarak hemen her internet sitesinin bağımsız mail sunucusunun iletişim protokolü olarak kullanılır. SMTP Nedir? Basit olarak açıklanmak gerekirse farklı sunucular ve istemciler arasında elektronik posta gönderimi için kullanılmaktadır.

smtp

SMTP Nasıl Çalışır?  

 

Bir kullanıcı bilgisayarı aracılığı ile elektronik posta göndermek ve almak için öncelikle post kutusu programının kurulu olması gerekir. İstemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanır. Gerekli olan kimlik bilgileri gönderilir. Sunucu onay verdiği zaman gerekli olan e-posta sunucuya gönderilir ve bağlantı son bulur. Bu sistem geçmişte çok istismar edilmiş olduğundan SMTP sunucuları günümüzde agresif güvenlik altyapıları ve spam filtreleri ile donatılmıştır. Hali hazırda SMTP protokolü sunucu temel bileşenleri arasında yer alır ve uzak bağlantı için en yaygın biçimde kullanılan uygulamadır.

Sunucu üzerindeki verinin, bir diğer sunucu veya istemciye aktarılması için kimlik denetimi yapan en basit sistem Simple Transfer Protocol olarak tanımlanır. Her ne kadar modern türlerinde ciddi güvenlik protokolleri nedeniyle kullanıcı dostu olarak tanımlanmasalar da, SMTP en kullanıcı dostu yöntemdir.

Nerede Kullanılır?

Bir web sitesine sahip olduğunuzda, hosting sağlayıcı size aynı zamanda bir posta istemcisi ve sunucusu da tahsis eder. Böylece kendi alan adınız üzerine kurulu posta adreslerinden posta gönderebilir ve alabilirsiniz. Webmail uygulamalarında güvenlik doğrudan sunucu tarafından sağlandığından Simple Transfer Protocol bilgilerine ihtiyaç duyulmaksızın bağlantı kurulabilir. Bu bağlantı türünde yalnızca kullanıcı ismi ve parola yeterlidir.

Ancak bilgisayarlarda ve akıllı mobil cihazlarda bulunan e-posta yazılımları posta alıp gönderebilmek için SMTP servis bilgilerine ve kurulumuna ihtiyaç duyarlar. Ücretsiz posta sağlayıcıların bazıları bu şekilde posta alıp vermeyi desteklemez. Ancak kendi alan adınızla kullandığınız posta yazılımları bu şekilde çalışır.

smtp

Outlook ve benzeri posta yazılımlarında, kullanıcı ismi, bağlantı protokolü gibi ayarların yapılması gerekir. SMTP sunucu adresi, bağlantı portu ve kullanıcı kimlik bilgilerini Outlook içerisinde tanımlamanız gerekir. Ayrıca sahip olduğunuz mail sunucusunun güvenlik sertifikası isteyip istemediği, istiyorsa hangi sertifikayla çalıştığı gibi bilgilere de sahip olmanız gerekir. Bazı sunucularda bu ayarları yapmak çok zorken, genel olarak Simple Transfer Protocol kolay kullanılan bir yapıdır. Açık kaynaklardan elde edebileceğiniz talimatnamelerle ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Mail Sunucuları

 

Posta, ingilizce ismi ile mail; web siteleri gibi sunucular üzerinden faaliyet gösterir. Global posta sunucuları verileri anlık olarak birbirlerine ulaştırarak iletişimi sağlarlar. Tabii bu noktada verinin güvenliği ve sunucunun güvenliği gibi şartların sağlanması gerekir. Ayrıca spam mail uygulamalarının da kısıtlanması gerekir. Zira sunucular birer makinedir ve sürekli gereksiz posta gönderip almaları durumunda işlevsiz hale gelebilirler. Bu nedenle SMTP gibi protokoller ile sunucuların kuralları konarak, kullanıcıların bu kurallar çerçevesinde işlem yapabilmeleri sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir