Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
mesafeli-satis-sozlesmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sitelerinde olan bir sözleşmedir. Sözleşmenin amacı, siteden alışveriş yapılırken ya da alışveriş sonrasında oluşabilecek problemleri önlemek ve prosedürler ile ilgili ön bir bilgilendirme yapmaktır. Ön bilgilendirme formunda bulunan bilgiler ile birlikte ilave bilgiler de içeren kapsamlı bir sözleşmedir.

Mesafe satış sözleşmesi e-ticaret sitelerinde olması gereken bir sözleşmedir ve sipariş tamamlanmadan önce müşteri tarafından okudum onayladım seçenekleri ile kabul edilmelidir.Bu sözleşme e-ticaret sitesinin özelliğine göre özelleştirilebilir.

mesafeli-satis-sozlesmesi

Mesafeli satış sözleşmesi, 6.03.2011 tarihinde 27886 sayılı yönetmelik ile resmi gazetede düzenlenmiştir. Satıcının bu sözleşmeyi 3 yıl boyunca saklaması zorunlu kılınmıştır.

 

Mesafeli Satış Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İnternet üzerinden alışveriş yapılırken, internet sitesi ile ilgili ön araştırma yapılmalıdır. Sitede firma unvanı, sabit telefon, açık adres ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinin var olup olmasına dikkat edilmelidir. Alınacak ürün ile ilgili olarak fiyat araştırması yapılmalı, ürün bilgileri kontrol edilmelidir. Eğer ürüne ait fiyat ve bilgiler net değil ise alışveriş yapılmamalıdır.

Mesafeli Alışverişlerde Tüketiciler Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüketiciler, sipariş tamamlarken mesafeli satış sözleşmesi ile ilgili olarak okudum onayladım işlemini yapmaz iseler alışveriş gerçekleşmemelidir. Tüketicilerin mesafeli satışlarda 14 günlük cayma hakkı vardır. Alışverişlerde, ürünün teslim alındığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin yapılmalıdır. Tüketiciler gerekçe göstermeksizin cayma hakkı kullanılabilir. Tüketici tarafından cayma hakkının kullanılması halinde satıcı, cayma bildiriminden itibaren 14 gün içerisinde hiç bir kesinti yapmadan ve alıcıya bir masraf yüklemeden ürün bedelini iade etmek durumundadır.

“Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba ürünü siparis verdiğim tarih üzerinden 11 gün geçti, ve mesafeli satış sözleşmesinde de 2 is günü içinde kargoya verilir yaziyor. Ben ürünü aldığından su ana kadar satıcı ürünün fiyatını 70 TL daha indirim yaptı, bu durumda beni mağdur eden satıcının bana hala ürünün ulaşmaması kaynaklı aradaki farkı ödeme zorunluluğu varmıdır acaba, tesekkurler

  2. Merhaba satıcının farkı ödeme zorunluluğu yoktur.

    Ürünü iade edip daha uygun fiyatla tekrar alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir