Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
CPO (Cost Per Order) Nedir? - Kobisi E-Ticaret Sözlüğü
cpo-cost-per-order

Cost Per Order (CPO) Nedir?

CPO veya Cost Per Order, bir e-ticaret sitesinde belirlenmiş olan ürünlerin reklam üzerinden gelen ziyaretçiler tarafından sipariş verilmesi halinde reklam verene sipariş başına ücretin ödendiği modeldir. Cost Per Order ile firmalar bütçelerini, %100 kazanç sağlayacakları reklam modeline yatırmış olurlar. Sipariş Başı Maliyet ile reklamın gerçek başarısını ölçmek mümkün hale gelir.

Cost Per Order (Sipariş Başı Maliyet), reklam verenler tarafından CPI ve CPC gibi diğer tercih edilen modelere oranla daha az kabul edilen bir reklam modelidir. Peki neden?

Cost Per Order (Sipariş Başı Maliyet) kampanyalarını başarıyla tamamlamak oldukça zordur. Çünkü ziyaretçi sitenizde herhangi bir reklama kolaylıkla tıklayabilirken sizin belirlediğiniz şekilde sipariş işlemini gerçekleştirmeyebilir. CPO geliri için ziyaretçinin ürünü sepete eklemesi yeterli olmayıp, satın alma işlemini gerçekleştirmesi de kriter olarak belirlenebilir.

cpo-cost-per-order

CPO Rakamlarına Dayanarak Alınabilecek Kararlar Nelerdir?

Sipariş başı maliyet (CPO) rakamları belirlenirken bu kararda şirketin birçok bölümü de etkili olmaktadır.

  1. Ürünleri bir araya getiren ya da sevk edilmeye hazır hale getiren çalışanlara ne kadar ödenecek?
  2. Ürün üretimi için hangi ekipmanlar kullanılmalı ve satın alınmalıdır?
  3. Nakliye yöntemleri neler olmalıdır?
  4. Ürün fiyatı nedir?
  5. Pazarlama türleri neler olmalıdır?

Soruları yanıtlanırken Sipariş Başı Maliyet (Cost Per Order) etkilenmektedir.

CPO Reklam Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Cost Per Order ile reklam maliyetinizi hesaplamak için bilmeniz gereken iki şey vardır.

  1. Pazarlama Giderleri
  2. Sipariş Sayısı

Maliyet = Pazarlama Giderleri / Sipariş Sayısı

Cost Per Order, düşük bütçeye sahip küçük ve orta ölçekli şirketlerde reklamcılık için fazla harcama riskini azalttığından çok daha önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir