Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Cost Per Mille (CPM) Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
cpm-cost-per-mille

Cost Per Mille (CPM) Nedir?

Cost Per Mille (CPM), bin gösterim başına maliyet anlamına gelen bir dijital pazarlama terimidir. Bir web sitesinin, ziyaretçisi tarafından bir reklamı tıklama zorunluluğunun bulunmadığı pazarlama modelidir. CPM’in bir diğer ifade biçimi BGBM‘dir. BGBM modeline aşina olanlar bazen yanlışlıkla “BGBM” de “M” nin “milyon” anlamına geldiğini düşünürken, gerçekte “M” Roma sayılarındaki “bin” (1000)  rakamını sembolize etmektedir. Dolayısıyla “BGBM” kelimenin tam anlamıyla “Bin gösterim başına maliyet” anlamına gelir.

Reklam verirken CPM’i 1 TL’den anlaşmışsanız, verdiğiniz reklamın 1.000 kez gösterimi karşısında 1 TL ödeyeceksiniz demektir. Şu an Türkiye’de internet reklamcılığı kullanan bir çok web sitesi CPM modelini etkin olarak kullanmaktadır.

cpm-cost-per-mille-nedir?

CPM’in Diğer Reklam Modellerinden Farkı Nedir?

Edinme başına maliyet (EBM) ve tıklama başı maliyetin (CPC) yanı sıra CPM (Gösterim Başına Maliyet), seçilen çevrimiçi pazarlama modelinin karlılığını ve maliyet etkinliğini analiz etmenin en iyi yoludur. Radyo, televizyon veya basılı medya gibi analiz edilen ve tahmini dinleme, görüntüleme ve okur kitlesi bazında satılan diğer medya kaynaklarını sağlayan reklam verenler için geri dönüşü en takip edilebilir çevrimiçi pazarlama modelidir.

CPM, CPC ve CPA Modellerinin Farklılıkları Nelerdir?

TBM veya tıklama başına maliyet modelinde, reklam verenler yalnızca izleyicinin reklamı tıklaması durumunda ödeme yaparlar. Çoğunlukla TBM, çok özel bir ürünün niş pazarına tanıtımı için kullanılır. Benzer şekilde EBM veya edinme başı maliyet modelinde, reklam verenler yalnızca izleyicinin reklama doğrudan izlenebilen bir ürünü veya hizmeti satın aldığında ödeme yapılır. Yüksek tıklama oranına sahip olmak, izleyicinin ürününüzü veya hizmetinizi satın almasını sağlamak amacıyla EBM ve TBM için önemli bir faktördür.

CPM’de tıklama oranı CPC ve CPA’ya göre biraz farklı bir öneme sahiptir. Marka bilinci ve doğrudan mesaj vermek, bin gösterim başına maliyetli reklam kampanyalarının temel hedefidir. Ziyaretçiler reklamı tıklamasa da yüksek trafik alanındaki web sitelerinde hâlâ etkileniyor ve belirli bir mesajı tanıtıyor. Bin gösterim başına maliyet, web sitesi sahipleri için cazip bir seçenektir. Bununla birlikte, CPM oranları çok düşük olduğundan, reklam verenlerin marka bilinirliğini artırması ve maliyeti etkin bir şekilde belirli bir mesaj göndermek için de idealdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir