Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
Banka Kartı (Debit Card) Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
banka-karti-debit-kart

Banka Kartı (Debit Card) Nedir?

Banka kartı (Debit Kart), herhangi bir bankadan açılan hesap üzerine tanımlanmış karttır. Bir banka kartınızın olması için bir hesabınız olmalıdır. Kartınız olmadan hesabınızı kullanabilirken, hesap olmadan hiç bir bankadan kart alamazsınız. Debit kart bankada hesap açıldıktan sonra verildiği gibi adresinize de gönderilebilmektedir. Banka kartında sizin belirlediğiniz ve yalnızca sizin bildiğiniz şifre ile kullanılır. Kartınız çalınırsa ya da kaybolursa anında iptal ettirebilirsiniz. Banka kartı artık hemen hemen her yerde kullanıldığı için yanınızda kartınız varsa nakit para taşımak zorunda da kalmazsınız.

Banka Kartı Nerelerde Kullanılır?

Banka kartları, hesapta bulunan para miktarı dahilinde ödeme, para çekme ve diğer bankacılık işlemlerinde kullanılabilmektedir. Debit kart aynı zamanda e-ticaret sitelerinde de kullanılmaktadır.  Bankalar ya da alt yapı sağlayıcıları tarafından sunulan sanal POS’larda geçerli olmaktadır.

banka-karti-debit-kart

Banka Kartının Özellikleri Nelerdir?

Banka kartı incelendiğinde ön yüzünde; kart sahibinin adı, soyadı, kart numarası ve son kullanma tarihi bulunurken, arka tarafında ise kart güvenliğini sağlayan bant ve CVV numarası bulunur. Banka kartına sahip olunduğunda herhangi bir şubeye ihtiyaç duymadan, bankamatikleri kullanarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde artık banka kartları ile taksitli alışveriş de yapılabilmektedir. Bu kredi kartı kullanmayanlar için büyük bir fırsat olmuştur.

banka-karti-debit-kart

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Kredi kartı ile her zaman alışveriş yapılabilirken, banka kartı ile yalnızca hesapta para olduğu zaman alışveriş yapılmaktadır.
  • Kredi kartında belirli bir limit bulunurken, debit kartta hesabınızda yatırmış olduğunuz para kadar limit olmaktadır.
  • Her iki karttan da nakit çekilebilmektedir. Ancak kredi kartından çekilen nakitler de faiz olurken, banka kartında herhangi bir faiz uygulanmamaktadır.
  • Bankalar kredi kartları için yıllık bir ücret alırken, debit kartları ücretsiz vermektedir.
  • Kredi kartında kullanıma göre borç ekstresi bildirimi olurken, banka kartında borç olmadığı için herhangi bir bildirim de olmamaktadır.

 

 

 

“Banka Kartı (Debit Card) Nedir?” için bir yorum

  1. Debit karta tanımlanacak tutar kredili mevduat hesabı olarak işlem göreceğinden alış veriş ve nakit çekimlerde faiz uygulanmakta hatta kredi kartı faizinin hemen hemen iki katı.Bana banka debit kart göndermiş ama kullanmayı düşünmüyorum.Fırsat bulduğumda iptal ettireceğim.Ben maaş kartı diye aldım bildirimleri okuyunca anladım bu kredili mevduat hesabı açılmış onun kartı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir