Alan Adı (Domain Name) Nedir?

Alan adı (Domain name), web sitenizin adıdır. IP veya İnternet Protokolü’nü daha hatırlanabilir kılmak için alan adları kullanılmaktadır.

Bir IP adresi, Internet’teki her bilgisayara verilen benzersiz bir sayı kümesidir. IP adreslerini sokak adresleri gibi düşünebilirsiniz. Bu demek oluyor ki her gitmek istediğiniz adres için ayrı bir IP adresi gerekmektedir . Ancak IP adresleri 46.101.169.166′ya benzer sayı kümeleridir ve akılda kalması bir hayli zordur. İnternette bulmak istediğiniz her web sitesi için görünüşte rasgele sayıları içeren bir dizeyi ezberlemek zorunda olduğunuzu hayal edin.

İşte tam bu nedenle, işinizi kolaylaştırabilmek adına alan adları geliştirilmiştir ve IP adresleri kullanmak yerine herkesin daha çok aklında kalabilecek domain adları kullanılmaya başlanmıştır.

Ziyaretçiler alan adınızı bir Web tarayıcısına girdiğinde, tarayıcı doğru IP adresini bulmak için alan adınızı kullanır ve bu IP adresiyle ilişkili web sitesini geri gönderir. Şu şekilde düşünebilirsiniz ; alan adınız, cep telefonunuzda bulunan kişiler gibi çalışır. Cep telefonunuzda kayıtlı bir kişinin adına dokunduğunuzda, cep telefonunuz otomatik olarak o kişi için kaydettiğiniz numarayı arar. Aradığınız kişinin nerede olduğunu bilmenize gerek yoktur ve herhangi bir numara girmenize bile gerek bulunmamaktadır. Tek yapmanız gereken kişiye dokunmaktır geri kalanı cep telefonuz sizin için yapar. Unutmayın, alan adları İnternetteki web sitelerini bulmak için basitleştirici ve kullanıcı kolaylığı sağlayan bir yoldur.

Bir alan adı, harf ve sayılardan herhangi bir kombinasyon olabilir ve .com, .net , .com.tr ve daha fazlası gibi çeşitli alan adı uzantılarının birleşiminde kullanılabilir.

Alan adı ücretsiz midir?

Hayır alan adını kullanabilmek için öncelikle istediğiniz adı satın almanız gerekir. Her alanı adı benzersizdir. Hiçbir web sitesi aynı alan adına sahip olamaz. Birisi www.alanadiniz.com adresini girerse, web sitenize gidecek ve hiç kimsenin web sitesine gitmeyecektir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir