Yazılım (Software) Nedir?

Yazılım,  kullanıcının bir bilgisayar, onun donanımıyla etkileşime girmesini veya görevleri yerine getirmesini sağlayan bir talimatlar topluluğuna verilen addır.  Software olmadan, çoğu bilgisayar faydasız olur. Örneğin, internet tarayıcı software’i olmadan, internette gezinip bu sayfayı okuyamazsınız ve bir işletim sistemi olmadan tarayıcı bilgisayarınızda çalışamaz.

Nasıl Alınır? 

Software, perakende bir bilgisayar mağazasında veya çevrimiçi olarak satın alınabilir ve tüm diski (disket, CD, DVD veya Blu-ray) içeren bir kutuya, kılavuzlara, garanti belgesine ve diğer belgelere göre gelebilir.

Software internet üzerinden bir bilgisayara da indirilebilir. İndirildikten sonra, bilgisayarınızdaki yükleme işlemini başlatmak için kurulum dosyaları çalıştırılır.

Bir belgeyi kaydettiğimde, bu dosya da yazılım olarak değerlendiriliyor mu?

Software’inizi kullanarak bir dosya oluşturduğunuzda veya düzenlediğinizde – bir Microsoft Word belgesi, örneğin veya bir Photoshop görüntüsü – bu dosya, yazılım tarafından kullanılan bir “kaynak” veya “varlık” olarak kabul edilir. Bununla birlikte, dosyanın kendisi “yazılım” olarak kabul edilmez, ancak yazılımınızın yaptıklarının önemli bir parçasıdır.

İlk bilgisayar yazılımı nedir?

Elektronik hafızada tutulan ilk yazılım programı Tom Kilburn tarafından yazılmıştır. Program 2^18 = 262144 tamsayısının en yüksek faktörünü hesaplamıştır ve 21 Haziran 1948’de Manchester Üniversitesi’nde başarılı olarak kabul edilmiştir. Bu programın içerisinde olduğu bilgisayar, “Bebek” bilgisayar olarak da bilinen Küçük Ölçekli Deneysel Makine olarak adlandırılmıştır. Bu “Manchester Baby”, software doğuşu olarak yaygın bir şekilde kutlanmaktadır.

Yazılım ve Donanım Arasındaki Fark Nedir?

Software ve donanım terimleri hem isimler hem de sıfatlar olarak kullanılır.

Software ve donanım arasındaki ayrım bazen kafa karıştırıcıdır, çünkü bunlar tamamen entegre  şekilde birbirine bağlıdır. Bir programı satın aldığınızda, bir software satın alıyorsunuz demektir. Ancak yazılımı satın almak için, software’in kaydedilmesi gereken diski (donanım) satın almanız gerekir.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir