SSL Nedir?

SSL(Secure Sockets Layer), bilgilerinizin bilgisayardan sunucuya giderken şifrelenerek gitmesini sağlayan bir sertifikadır. Bilginin bütünlüğü ve gizliliği için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlamaktadır.

Çevrimiçi ticaretin en önemli bileşenlerinden biri, potansiyel müşterilerin satın alma konusunda kendilerini güvende hissettiği güvenilir bir ortam yaratmaktır. SSL sertifikaları, güvenli bir bağlantı kurarak bir güven ortamı oluşturur. Ziyaretçilerin bağlantılarının güvenliğini sağlamak için tarayıcılar, bir kilit simgesi veya yeşil bir çubuk gibi görsel ipuçları sağlar.

SSL Nasıl Çalışır ?

SSL, Public Key/Private Key adı verilen iki farklı anahtarın kullanılmasına dayalı bir kodlama yöntemi ile çalışmaktadır. Public Key ve Private Key ortamda kodlanmış yazılımlardır. Bir anahtar tarafından kilitlenmiş olan veriyi sadece diğer anahtar ile açabilirsiniz. Anahtarlar yaratıldıktan sonra (Bu anahtar tanımlama sertifikayı satın almış olduğunuz firma tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Sizin herhangi bir teknik işlem yapmanıza gerek olmayacaktır.) anahtarlardan biri (private key) sizde kalıyor olacaktır. Diğer anahtar (public key) ise, siteniz ile bağlantı kuran diğer kişilere gönderilmektedir.

odeme-gecidi

Siteniz ile etkileşime geçecek kişi aslında farkında olmadan public key’i kullanarak mesajı ya da yapmakta olmakta olduğu işlemi size güvenli bir şekilde gönderir. Tüm bilgiler sunucuya gittiği zaman şifreler çözülmektedir ve bu aşamaya kadar bilgisayarınıza herhangi biri tarafından ulaşılsa şifrenin çözülmesi için sizde bulunan private key gerekecektir. Bu anahtarın çözülmesi de en ileri teknikler kullanılsa dahi çok uzun zaman alacaktır. Sitelerin türüne göre 40 bit veya 128 bit şifreleme sistemi kullanılmaktadır.

SSL sertifikasını ilk kullanmaya başlayan öncülerden biri Facebook’tur. Bugün çoğu büyük kuruluş, sitelerinde bu sertifikayı mutlaka kullanmaktadır.

Kobisi’nin tüm sitelerinde SSL sertifikası bulunmaktadır. Üstelik sadece satın alma sayfasında değil tüm sayfalarda güvenle dolaşabilirsiniz. Sayfanın güvenli olup olmadığını anlayabilmek için linkin sağında yer alan “Secure” bölümüne tıklamanız yeterli. Sayfanın güvenilir olup olmadığını tarayıcınız size hemen söylüyor olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir