Şifre Nedir?

Şifre, bir bilgisayar sistemine veya ağa erişmek için gizli bir anahtar olarak kullanılan karakter dizisine verilen adıdır. (harfler, sayılar, simgeler).

Güvenli Şifrelerin Önemi

Şifreler çevrimiçi yaptığımız her şey için kullanılır. Kimliklerimizi ve kişisel bilgilerimizi web sitelerinde, tartışma gruplarında, e-posta hesaplarında ve daha pek çok yerde bizim bilgilerimizi korur. Örneğin birden fazla kullanıcıya sahip bir bilgisayarda, hesap güvenliklerini sağlayabilmek için her bir kullanıcıya bir hesap tanımlanarak, hesaba giriş için ayrı ayrı şifreler istenmektedir. Ayrıca, banka işlemleri için ve güvenli alışveriş yapmak için de şifre kullanırız. Bu hassas bilgilerin hepsinin tehlikeye girmesi durumunda, güçlü parolalar oluşturmak kimlik hırsızlığını önlemek için çok önemlidir.

Parola bilgisayar korsanlara karşı temel savunmadır. Bilgisayar korsanları, şifre tahmin ederek bir bilgisayara ya da güvenli hesaba girmeye çalışırlar. En iyi şifreler dahi, yeterli zaman, beceri ve bilgisayar işleme gücü ile tahmin edilebilir. Ancak zaman kazanmak, bilgisayar korsanları tarafından saldırıları önlemek için güçlü parola kullanımı ciddi bir önem taşımaktadır.

Güvenli Şifre İçin Yapılacaklar

Bir parola oluştururken kaçınılması gereken en önemli nokta “şifre” “parola” gibi kelimelerin kullanılmasından kaçınmaktadır. Bu çok yaygın bir şifredir ve kırılması çok kolaydır. Otomatik hack programları bunları çok hızlı bir şekilde tahmin edebildiği için bu tür kolay kelime kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

Genel olarak bakıldığında;

  • Sözlükte bulunan herhangi bir kelimeyi kullanmaktan kaçının.
  • Bilinen sözcüklerin tersinden kullanımından kaçının.
  • Gündelik etkileşimlerde öğrenilebilecek (takma ad, evcil hayvan adı), doğum tarihlerini veya sizinle ilgili diğer yaygın bilgileri kullanmayın.
  • Tarihler (hangi formatta olursa olsun) ve tuş vuruşlarının dizilerini  (örneğin 12345) kullanmaktan kaçının.
  • Parola kurtarma sorunuz gibi bilgileri kimse ile paylaşmayın.

Son olarak, şifrelerinizi bilgisayarınızda hiçbir yere yazmayın! Bilgisayarlarda tutulan şifreler, bilgisayar korsanları için ulaşılması en kolay hedeflerdir.

Güvenli Şifre Oluşturma

En iyi şifre, sormadan kolayca hatırlayabildiğiniz bir şifredir. Tabii ki, her hesabınız için farklı bir parola kullanmalısınız. Böylece bir hesabınızın çalınması durumunda diğer hesaplarınıza da erişim sağlanamıyor olacaktır! Her seferinde güçlü şifreler oluşturmak için birkaç yol şu şekildedir;

  • En sevdiğiniz kitap, şiir veya şarkı ya da sayfa numaraları. Örnek: 4bhabjpb7
  • Kelimeleri sayısal eşdeğerleri ile değiştirerek kullanabilirsiniz: “H8work! veya @ h0me2day
  • Rastgele bir şifre üreticisi kullanın: d6wmk8sd0

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir