Gizli – Özel, Kişisel Anahtar Nedir?

Veri güvenliği protokollerinden, asimetrik veya çift anahtarlı kriptografinin kullanıldığı altyapılarda, kullanıcının farklı anahtarlardan sadece kendisinin bildiği özel anahtara gizli-özel, kişisel anahtar denir.

Gizli - Özel, Kişisel Anahtar

Özel Anahtar Kavramı

 

Bilgi güvenliği sistemlerinden asimetrik veya çift anahtarlı Kriptografi kullanmakta olan bir kullanıcının, iki anahtarını birden yalnızca kendisinin bilmekte olduğu anahtarıdır. Herhangi bir verinin üstünde kayıt yapıldığı, insan veya makine taraflarınca okunabilen, değişmemekte olan veri taşıyıcısıdır. Açık anahtarlı olan kriptografide tüm kullanıcılara değişik anahtar çiftleri verilmiş olması, tüm açık bulunan anahtarlarının herkesin erişimine açık bir biçimde saklanması ve kullanıcıların gizli-özel anahtarlarının mutlaka gizliliğinin sağlanmasından sorumlu bulunan düzendir.

Asimetrik Kriptografi

 

Simetrik kriptografide, çözücü anahtar taraflarda mevcuttur. Oysa Asimetrik kriptografide anahtar açık olmasına karşın, kodun çözülebilmesi için ayrı bir gizli özel anahtara gereksimin vardır. Yani Asimetrik biçimde şifrelenmiş verilerin, yerleşik kodlarla çözülebilmesi mümkün değildir. Kullanıcı yetkilendirme gibi işlemler için asimetrik kriptografi kullanılabilir.

RSA Şifreleme

 

Açık anahtarlı, asimetrik şifreleme yöntemlerinden olan RSA şifreleme, en eski bilgisayar şifre yapılarından birisidir. Totient fonksiyonu kullanılarak elde edilen ilk anahtarın, bu denklemle eşleşen bir özel anahtarla şifrelenmesi sistemidir. Komplike bir kodlama yapısı olduğu kabul edilmesine karşın, denklemin kurulmasında matematiksel sınırlar söz konusudur. Buna karşın sistemin yaygın biçimde kullanılması söz konusudur.

ozel-gizli-kisisel-anahtar

Açık Anahtarlı Şifreleme

 

Standart bulunan bir formda yazılmakta olan bilgilerin ise bilgisayarlar aralarında aktarımı ve otomatik bir biçimde yorumlanıp işlenebilmesidir. Kuruluşta yürütülmekte olan faaliyetlerin, takip edilmekte olan işlerin kaydedildiği ve yazılı bulunan belgelerdir. Açık anahtarlı bir kriptografik sistem (algoritma) kullanılmakta olan bir kullanıcının kendisine ait yer almakta olan iki anahtarından ise kamuya açık olanıdır. Tüm kullanıcıya, sürekli kullanımları için birisi açık öteki gizli olan iki anahtarın verildiği şifreleme şifre çözme sistemlerinden tümüdür.

Kişisel Anahtar Nedir?

 

Açık anahtarlı yer alan şifrelemenin temel olan avantajı gelişmiş olmakta olan güvenlik ve kolaylıktır, bu nedenle gizli anahtarlar kimseye verilmek durumunda ve zorunda değildir. Gizli bulunan dosyalarınızı şifrelenmiş bir biçimde saklamak istiyorsanız, kişisel yer almakta olan parolanızı gizli anahtar ile herhangi bir gizli anahtarlı şifrelemede de kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir