Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/eticaretsozlugu.kobisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6031
ATM Nedir? - E-Ticaret Sözlüğü
atm-nedir

ATM Nedir?

ATM (Automated Teller Machine) ya da bankamatik, banka müşterilerinin para çekme, para yatırma, havale yapma gibi işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan makinedir. Günümüzde kredi kartları ve banka kartları insanların hayatında daha fazla yer tutmaya başlamıştır. İnsanlar gündelik hayatlarında nakit para taşımak yerine artık kredi kart ya da banka kartı kullanmaktadır.

atm-nedir

Bankamatikler eskiden yalnızca para çekme, ekstre basma gibi işlemler için kullanılırken bugün para çekme, havale yapma, EFT ve yatırım işlemleri gibi birçok hizmet için kullanılmaktadır. Bankalar ve bankamatiklerin nerelerde oldukları da artık bankaların cep uygulamaları ile kolaylıkla bulunmaktadır.

ATM Makinelerinin Mucidi

Bankamatik makinesinin mucidi Luther George Simciyan‘dır. Ancak Amerika’da pek kullanılmaması üzerine kullanımdan kalmış, daha sonra  İngiliz John Shepherd-Barron tam elektronik bankamatiği icat etmiştir. 27 Haziran 1967’de tam anlamıyla ATM (Automated Teller Machine) makinesi, Londra’nın Enfield kasabasında Barclays Bank için üretilmiştir. Bu ATM’yi üreten firma De La Rue firmasıdır.

ATM Makinasının Bileşenleri

– Kart Okuyucu : Banka kartları veya kredi kartlarının arkasında bulunan manyetik şerit üzerindeki hesap bilgilerini okumaktadır.

– Keypad : Kart sahibinin bankamatikte yapacağı işlemleri yönlendirmek için kullanılır. Tuş takımı kullanılarak banka kartının şifresi girilebilir. Şifre girildikten sonra işlemlerin onaylanması, iptal edilmesi gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Speaker : Kart sahibi bankamatikte işlem yaparken bu cihaz sesli yönlendirmeler yapmaktadır.

Görüntü Ekranı : Bankamatik üzerinde kart sahibinin işlemlerini görmesi için kullanılır.

Makbuz Yazıcısı : Kart sahibinin yaptığı işleme ait makbuz, bu cihaz ile yazdırılabilir.

Para Alma Çıkışı : ATM makineden çekilmek istenilen para bu kısımdan verilmektedir.

ATM Güvenliği

Bankamatik makinası kişisel tanımlama numarasını Triple DES gibi bir güvenlik yazılımıyla korur. Ancak kart kullanıcılarının da, bilgileri koruması gerekmektedir. Kart kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken hususlar:

– Parolanızı herhangi bir yere yazmayınız.

– Kartınız için hem harf hem de sayıdan oluşan kolay hatırlayabileceğiniz şifre seçiniz.

– Kolay bulunabilecek olan doğum tarihi gibi şifreler kullanmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir