Application (uygulama) Nedir?

Application, bir veri tabanını o veri tabanına %100 uyumlu biçimde tarayıp kullanabilmek için geliştirilmiş yazılımdır. Bir başka deyişle uygulama, herhangi bir kaynağı tararken, o kaynağın tüm özelliklerini en iyi biçimde kullanabilmek için geliştirilmiş, kullanıcı dostu yazılımdır. Application tanımı yapılırken, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş yazılımlardır tanımı da yapılmaktadır. Örneğin, bir web sitesi tarafından geliştirilen ve sadece o web sitesinin içeriğini tarayan bir yazılım Application olarak tanımlanabilirken, görsellerinizi düzenlemek için kullanacağınız bir yazılım da Application sınıfında yer alır.

Bilgisayarlar hayatımıza girdiğinden beri aslında birçok uygulama kullanırız. Ofis yazılımlarından, oyunlara kadar aslında kullandığımız tüm yazılımlar birer Application’dır. Ancak mobil teknolojilerle birlikte cihazlara uygulama yüklenebilme koşulları oldukça farklı bir boyuta taşınmıştır. Çünkü bilgisayarlarda olduğu gibi mutlak hakimiyetin söz konusu olduğu bir işletim sistemi söz konusu değildir ve yazılımların mobil cihazlara yüklenmesi bilgisayarlar kadar kolay değildir. Tabii yıllar içerisinde mobil teknolojiler de ciddi biçimde gelişim kaydetmiş ve mevcut şartlar altında cep telefonları birer bilgisayar kadar güçlü hale gelmiş durumdadır. Ancak, elbette bilgisayarlarda kullanılan yazılımların bu cihazlara yüklenebilmesi mümkün değildir.

Mobil Bilgi Teknolojisi Cihazlarında Uygulamalar

Mobil teknoloji cihazları olarak tanımladığımız akıllı telefon ve tabletlerin işletim sistemleri, bilgisayarlardan oldukça farklıdır. Bilgisayarların işlem kapasitesine sahip olmamakla birlikte maksatları zaten bu kapsamda olmayan bu cihazların daha az sistem kaynağı ile daha kullanışlı hale getirilmeleri söz konusudur. Günümüzde piyasada hakim Android ve IOS olmak üzere 2 ana işletim sistemi söz konusudur. Her ne kadar Windows işletim sistemli mobil cihazlar söz konusu olsa da, bu cihazların uygulama marketlerinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle kullanım sıklığı oldukça düşüktür.  Application geliştiriciler, genellikle piyasanın %952ine hakim olan bu iki işletim sistemi için uygulama üretirler. Android ve IOS işletim sistemine sahip bilgi teknolojileri cihazlarının uygulamaları birbirine yüklenemez. İlgili işletim sistemine sahip cihaz, o işletim sistemine ait uygulama marketine girip, buradan uygulama indirebilir.

Uygulama marketlerinden Application indirmek oldukça kolaydır. Bu platformlarda yayınlanan uygulamalar, cihazla uyumludur ve dilediğiniz kaldırabilmeniz mümkündür. Ayrıca, uygulama marketi yöneticileri sürekli platformdaki geri bildirimleri inceler ve zararlı yazılımların sistemden uzaklaştırılmaları sağlanır. Mobil cihazlarla mükemmel uyum gösterecek uygulamaları uygulama marketlerinden güvenle alabilir ve kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir